Maska hranej inteligencie

Autor: Patrícia Brestovanská | 2.7.2012 o 12:30 | (upravené 2.7.2012 o 13:12) Karma článku: 5,30 | Prečítané:  648x

Tvoríme jeden gigantický komplex, ktorý musí fungovať precízne, bez akýchkoľvek prekážok. Máme priradené jednotlivé úlohy, zodpovedajúce o našej momentálnej pozícii. Kto sa tomuto kolosu vzpiera alebo sa odmieta prispôsobiť, je automaticky nahradený iným elementárnym komponentom – človekom.

Každý chce mať tú najlepšiu zbraň a náš svet zachvátil boj o prvenstvo a ligu najmocnejších. Správame sa ako výkonné aparáty, na čele androidných majstrov. Pomaly zabúdame na to, že nie sme zostavené súčiastky podľa manuálu a náš život netvorí diaľkové ovládanie. Kladieme na seba vyššie požiadavky a svojim spôsobom, v istých situáciách imitujeme stroje. Kto podá väčší výkon, prinesie rýchlejší obrat alebo sa vyššie umiestni, je podľa všetkého ten najlepší. Vo svojej mylnej predstave si neuvedomujeme, že nie sme cenný papier, ktorý sa dá emitovať alebo šijacia niť, ktorú môžeme len tak vymeniť. A preto ku sebe samým a aj k iným ľuďom pristupujeme tak, akoby sme sa zúčastňovali trhu, na ktorom si vyberáme ten najvýhodnejší produkt. Pokiaľ spĺňa vytýčený objekt očakávané kritéria - kvalitu, dizajn, prijateľnú cenu, tak je jednoznačne hodný našej kúpy. V tomto prípade sa poslanie marketingovej reklamy napĺňa v každom ohľade, lenže my nie sme distribútori, ktorí ponúkajú svoj abiotický sortiment dychtivým zákazníkom.

My sme všetci rovnoprávni, a tak by sme sa nemali klasifikovať podľa toho, kto je horší a slabší. Každý má vnútornú silu, ktorú by dokázal unikátne využiť, ak by sa v ňom naozaj prejavila tendencia veľkolepo zažiariť. A keďže nie sme žiadne predmety, tak sa nedá objektívne posúdiť, kto má vyššiu cenu a dlhšiu trvanlivosť. No i napriek tomuto reálnemu faktu, sú viacerí presvedčení o tom, že existuje elita a vyhnanci. Veľakrát je ich kritérium postavené na tom, aké vzdelanie človek dosiahne. Podľa tohto papierového úspechu mu priraďujú inteligenciu, potenciál i kariéru. V súčasnej dobe mať titul je podobné, ako keď niekto v minulosti vlastnil kráľovský erb či rytiersky emblém. Taktiež, ako znázornené symboly aj tento jav vypovedá o ľudskej zdatnosti, schopnosti a postavení. Možno práve preto sa na vzdelanie kladie taký významný zreteľ. Pravdou ostáva, že nemožno človeka hodnotiť ako predajný pozemok a tým pádom sa jeho cena nedá určiť. My nie sme obraz, na ktorý je vypísaná suma a ani žiadny maškarný kostým, do ktorého by sme sa mali preobliecť, z dôvodu nižšieho postavenia. Naša skutočná cena sa nedá kúpiť a ani predať. Lenže ľudia si tento fakt nechcú uvedomiť a jednajú akoby sme naozaj všetci boli iba príbytok, ktorý si môže prenajať ten, kto navrhne najvyšší zisk.

Vzdelanie je v súčasnosti všade preferovaný fenomén a stavia sa na prvé priečky hodnôt človeka. Dnes si viac považujeme vzdelaných ľudí s amorálnym správaním, ako menej vzdelaných s mravnými zásadami. Viacerí sa hrdíme tým, koľko máme titulov, ale naozaj táto hodnosť z nás robí lepšie osobnosti? Sebavedomo tvrdíme, že stredoškolské vzdelanie nevypovedá o múdrosti človeka, iba o jeho neschopnosti dosiahnuť vyšší level. Navzdory tomu je nemálo takých, ktorí dokázali triumfovať aj bez toho, aby mali možnosť byť povýšení titulom. Ja si osobne myslím, že vzdelanie je dôležité, ale rozhodne netromfne dobrý ľudský charakter. Vzdelaný človek môže mať výborný prospech, ale nemusí mať správne zmýšľanie. Tiež môže mať prvotriedne zamestnanie, no nemusí poznať humánne cítenie. Ja vzdelaniu nepripisujem nadpozemské vlastnosti, pretože o tom, či má človek pokrokové myšlienky alebo všestranný rozhľad, nerozhoduje vždy iba vzdelanie, ale aj jeho neochvejná verva za poznaním a vedomosťami. Áno, je pravdou, že ľudia, ktorí sa venujú štúdiu, sa k tomu adekvátne vyjadrujú, kultivovane správajú a sú si vedomí svojich znamenitých kvalít. Lenže to určite neznamená, že tí študovaní sú niečo viac ako tí, ktorí sa na vysokú školu nedostali. Obzvlášť dnes dominuje priebojnosť, ostrieľanosť a zocelený charakter, takže pre zasnívané, romantické nátury tu už nie je toľko miesta, ako predtým. Avšak tvrdenie, že pozícia človeka sa dá stavať na výsledku vzdelania je bohapustá lož. Škola nás možno naučí, ako sa máme postaviť na vlastné nohy, ale to nás dokážu naučiť i rodičia. Škola nás možno vychová v duchu ,,máš ukončenie vyššie vzdelanie" si niečo viac, ale nikdy nás nenaučí tie skutočné brilantné hodnoty. V škole možno zažijeme viac kratochvíľ, ale skutočný život nie je iba o zábave a veselí.

Prečo vlastne mladí ľudia začnú študovať? Pretože bažia po väčšom rozhľade? Pretože túžia po skutočných priateľoch? Pretože chcú niečo pokrokové dokázať? Pretože milujú pocit, keď sa vzdelávajú? Myslím si, že práve tieto argumenty v otáznikoch, nie sú tým pravým odôvodnením, prečo sa mladí hrnú do náruče rozvojového vzostupu. Skôr by som sa priklonila k názoru, že študujú preto, lebo vedia, že sa lepšie v práci uplatní vysokoškolák než stredoškolák. Taktiež, sú inšpirovaní aj motívom, že chcú byť lepší, múdrejší a preto sa vzdelávajú. Niektorým sa nechce pracovať na plný úväzok, a tak sa rozhodnú pre bránu školy, aby si predĺžili mladosť, vzletné radovánky a pohodlie. Ak by poznali  výhodnejší a perspektívnejší spôsob, ako sa vyhnúť štúdiu, určite by ani chvíľu neváhali. Avšak momentálne sme nič lepšie nevynašli alebo dosiaľ neobjavili, a preto sme ľudí začlenili do nasledovnej stupňovitej hierarchie - študujúci, pracujúci a nezamestnaní. Áno, bez peňazí sa síce nikto nezaobíde, pretože zatiaľ nevieme, akým platidlom by sme ich mohli nahradiť. No vykonávať niečo, k čomu nemáme vzťah, je ako keď žijeme napoly a robíme svoju činnosť v tranze. Práve preto by sme mali starostlivo zvážiť, v akej oblasti sa chceme osvedčiť v budúcnosti, nakoľko brána ponúknutých možností sa nám nemusí viackrát roztvoriť dokorán.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?